1111111

Homeopátia állatoknál: Gyakori probléma nyáron a toklász

Picur igazi macsó. Jól táplált, vörösesbarna, hosszúszőrű, 12 éves palotapincsiként összesen nyolc kilót nyom, de olyan ereje van, hogy az utcán a gazdit rendszerint maga után vonszolja, fejét és farkát büszkén fenntartva és minden arrajáró kutyát vadul megugatva.
Az állatorvosi rendelőt azonban, ha csak lehet, kerüli. Azt eddig csak a mikrochip beültetésekor és az éves kötelező védőoltásokkor kereste fel, eltekintve azon néhány alkalomtól, amikor a rosszullétig túlette magát.
Az idén, július elején Picur a rendelőbe egy nagy bevásárlószatyorban érkezett, ahonnan láthatóan sértődötten pislogott ki, afeletti szégyenkezésében, hogy vele ilyen egyáltalán megeshet.
A VII. kerületben sajnos nem sok zöld terület található. A hétvégén a gazdival a Baross téri felüljáró alatti füves területet keresték fel, ami sajnos tele van gyomnövényekkel, többek között egérárpával is. Picur hazafelé már erősen sántikált. Egész este a jobb hátulsó lábvégét nyalogatta és másnap reggelre lábra sem állt, sőt, magához sem engedett nyúlni. Hát ezért hozták a rendelőbe.

A vizsgálathoz két embernek kellett lefognia. Kiderült, hogy a jobb hátulsó lábának harmadik-negyedik ujja közötti területe duzzadt, forró és fájdalmas.
Picur ujjai közé feltehetően toklász fúródott. A toklász bemeneti nyílása már zárult, csak apró pontként volt megfigyelhető. (A toklász az egérárpa kalászának egy része. A nyárig az egérárpa megnő, kalászosodik, majd a kalász kiszárad, szétesik és a toklászok szétszóródva, hegyes végükkel mindenbe belefúródva terjednek A bőr alá bejutva aztán a testben messze elvándorolhatnak.)

Ha már megtörtént a baj, a megoldás egyik módja a sebészi eltávolítás, de ahhoz el kell altatni az állatot. Tekintettel arra, hogy Picur már 12 éves, a szelídebb megoldást, a homeopátiát választottuk.
Ezért egy napon át, szájon át, összesen három adag Belladonnát kapott, majd ezt követően ? ugyancsak szájon át, naponta négyszer – egy magas potenciájú Silicea és alacsony potenciájú Myristica sebifera és Hepar sulfur keverékéből álló oldatot. Másnapra lábraállt és sétálni is hajlandó volt. Öt nap múlva a saját lábán jött a rendelőbe, nem is sántított és ellenállás nélkül hagyta magát megvizsgálni. Az ujjak közötti terület még mindig duzzadt volt, jól kivehető sipolynyílással., amin át felülről lefelé irányuló határozott nyomást gyakorolva, bőséges, véres-gennyes váladék kíséretében a ?bűnös? toklász is távozott.
Ezután egy adag magas potenciájú Siliceát kapott.
A gyors gyógyulást Picur sajnos a gyomra alapos megterhelésével ünnepelte meg, de ez már egy másik történet.
Néhány napja az utcán láttam, ahol igazi macsóként, büszkén sétáltatta a gazdit.

Dr. Takács Györgyi
homeopata állatorvos
állathigiénikus és toxikológus szakállatorvos
SanaVet állatorvosi rendelő, e-mail:sanavet@chello.hu
H-1076 Budapest, Garay u. 21. fszt.1. kaputelefon: 65
Rendelés: hétfőn, szerdán és pénteken délutánonként.
A betegeket előzetes időpontegyeztetéssel fogadjuk..
Tel: (06 1) 321-1355

Házi kedvenceinket is gyógyíthatjuk homeopátiával

Tudta, hogy a hortobágyi halastavak halállományát a tóba öntött homeopátiás szerekkel kezelik? Bizony, a legkülönfélébb állatfajoknál is sikeresen alkalmazzák a szelíd gyógymódot. Pedig itt aztán tényleg nem lehet azt kitalálni, hogy ?persze, mert elhitték, és ettől úgyis jobban lettek?! Fájdalomcsillapításra, bőrpanaszokra, sebgyógyulás meggyorsítására vagy épp allergia esetén egyaránt hatékonyak a kis golyócskák. Adhatjuk kutyának, cicának, de akár kedvenc hörcsögünknek is…
Napról napra növekszik azon állatorvosok száma, akik homeopátiásan is kezelik a házi kedvenceket. Ők egy szelídebb, természetesebb módon szeretnék meggyógyítani betegeiket. Teszik ezt azért, mert megtapasztalták e gyógymód előnyeit ? és sok esetben a hagyományos kezelések sikertelenségeit is. Szeretnék helyettesíteni az antibiotikumokat, hormonokat és más szintetikus gyógyszereket, ezek mellékhatásait elkerülni.

II. Erzsébet lovait is így gyógyítják

A hagyományos gyógyítástól eltérően ? főleg a krónikus eseteknél ? figyelembe veszik az állatoknak nemcsak a testi, hanem a lelki, szellemi tüneteit is. A homeopátiás állatorvos azt a gyógymódot választja (hagyományos vagy homeopátiás), amelyet az adott betegnél a legmegfelelőbbnek ítél, sokszor ötvözi a kettőt.
Az Európa Tanács egyik rendelete szerint a beteg és sérült haszonállatok kezelésében előnyben kell részesíteni a homeopátiás és a gyógynövénykészítményeket! Ma már több biogazdaság működik, ahol az állatokat e módon gyógyítják, vagy használják megelőzésre ezt a módszert.
Sok országban az állatorvosok évtizedek óta alkalmazzák a szelíd gyógymódot, Németország, Franciaország és az Egyesült Államok élen jár a kezelésben, Angliában pedig még a királynő lovait is e módszerrel gyógyítják!

Sokat segíthet a gazdi, ha jó megfigyelő

Miként az embereknél, az állatoknál is lényeges az alkati kezelés. Ez náluk is az egész szervezetet gyógyítja, e nélkül maradandó gyógyulást makacs esetekben nem várhatunk. Ilyenkor a homeopátiás állatorvos egy hosszabb beszélgetést folytat a gazdával, miközben megfigyeli annak viselkedését és megvizsgálja az állatot. Csak olyan esetben használható ez a módszer, amikor a gazda jó megfigyelő! A homeopátiás orvos akkor tud megfelelő szert választani, ha ebben a gazdi együttműködik, mindent elmond, ami összefüggésben áll a betegséggel, hiszen az állatok viselkedését, szokásait ő ismeri igazán. A testi, viselkedésbeli eltérések fontos útmutatók az orvosnak.

Csökkenthető a fájdalom, gyorsabb lehet a gyógyulás
Homeopátiás kezelés akut és régóta fennálló (krónikus) panaszoknál is alkalmazható. Természetesen előfordul, hogy nem szabad a hagyományos kezeléstől eltérni ? például egy csonttörést adott esetben meg kell operálni, de a homeopátiás kalciumsókkal gyorsítható a gyógyulás, Symphytummal, Arnicával enyhíthető a fájdalom. Az állatok körében is egyre gyakrabban találkozunk allergiás megbetegedésekkel. Hagyományosan ezeket a leggyakrabban szteroidokkal kezelik, amely gyógyszereknek sok mellékhatása jelentkezhet. Háziporatka-allergiánál a Blatta orientalis, a Hausstaubmilbe, a Histaminum kitűnően működik. Csökkenthetjük a viszketést, vakaródzást is Histaminum vagy az Apis mellifica golyócskák adásával. Krónikus betegségekben méregtelenítő kúrákat is érdemes beiktatni a javulás érdekében. Erre kiváló a Lycopodium, a Berberis vagy a Sulfur alacsony potenciáinak adagolása. Sajnos, az a legyengült állat, aki évek óta szteroidot, antibiotikumot szed, hosszabb idő múlva vagy kevésbé látványosan fog csak javulást mutatni, hiszen szervezete már csak lassabban tud reagálni ezekre a ?szelíd? szerekre. Viselkedési problémáknál, agresszivitásnál, félelemnél, vagy epilepsziánál, különböző allergiáknál, bőrbetegségeknél, emésztőrendszeri, idegrendszeri zavaroknál is javasolt homeopátiás kezelést folytatni.
Minden esetben egyedileg kell a kezelést megválasztani, mindig konzultáljunk az állatorvossal!

Dr. Bartakovics Katalin
1148, Budapest, Vezér u. 132.