1111111

Bulímia kezelése homeopátiával

bulimia_kezelese_homeoptiavalA bulímia (a túlevők éhezése) a táplálkozási szokások olyan zavara, amikor a pszichés egyensúly felbomlása miatt folyamatos éhezési állapot alakul ki. Meg kell különböztetnünk ettől a polifágiát, a mikor az abnormálisan megnövekedett étvágy miatt lép fel a túlzott táplálkozás.

Klinikai változatok:
A polifágia jellemzője a mértéktelen evési vágy, az evés viszont nem vezet jóllakottsághoz. Kialakulása függ a gyerek környezetétől és az örökletes hajlamoktól. Serdülő gyermekeknél a polifágia kiváltódhat a hízási-növedekési időszakban, vagy felléphet a rendszeres sporttevékenység következtében megnőtt étvágy miatt.

Megszokásos polifágiáról beszélünk, ha az alany a családi táplálkozási szokások miatt alkati fogékonysággal rendelkezik. A klinikum és a pszichológiai kutatások alapján nem lehet közös származást felfedezni a bulímia és a polifágia között. A bulímia lehet korai, vagy késői, de csak fiatal korban fordul elő, szemben a polifágiával.

A bulímia túlzott éhségérzetből adódik, az élelmiszerek mértéktelen fogyasztásával jár, emiatt gyorsan kialakuló súlyfelesleget eredményezhet. A bulímia okai pszichoenergetikusak. A pszichoenergikus bulímia az olyan idős gyerekeknél figyelhető meg, akik vagy 6-7 éves korban, vagy a pubertás idején elhíztak, de már életük első hónapjaiban is jó evők voltak.

A falánkság lehet általános, vagy szelektív (gyakran a glükóztartalmú ételekre koncentrálódik). Ezek a gyerekek általában inaktívak, kövérek, erőtlenek, apatikusak, keveset gesztikulálnak, ritkábban vesznek részt közös játékokban, inkább csak nézni szeretik ezeket.
Kevesebb esetben, de előfordul, hogy normális az aktivitásuk, sőt akár hiperaktívak is lehetnek, ilyenkor a játékokban kihasználják a testsúlyukból adódó fizikai erejüket.
A reakciós bulímia bekövetkezhet pszichés trauma: gyász, szülők válása, vagy a családból való elszakadás miatt, illetve krónikus betegség, vagy sebészeti beavatkozás után is.
A neurotikus bulímia a gyermekneurózisokhoz sorolható: polifágia, hétköznapi fóbiás megnyilvánulások (félelmek, rémálmok) jellemzik.

A bulímia és más személyiségproblémák együttesen szélsőséges viselkedési formákat eredményezhetnek:

– A gyermek zsarnokian viselkedik, irányítja a környezetét
– A gyermek tehetetlensége arra kényszeríti az anyát, hogy folyamatosan vele foglalkozzon
– A legkisebb szülői ellenállásra is agresszív ellenkezést tanúsít
A serdülőkori bulímia 4 formáját különbözetjük meg:

1. A 6-7 éves korban induló bulímia a pubertáskorban számottevő elhízáshoz vezet részben a nagyobb energetikai szükségletek miatt, részben a hormonális változások miatt.

2. A családi, hatalmi ellentéteken alapuló bulímia
3. indokolatlan fogyókúra, éhezési periódusok és a bulímiás falánkság periódusainak váltakozása

4. A túlsúlyos fiatal reakciós polifágiája: elhízott külsejétől szenvedve mazochista-tehetetlenségi-, és érzelmi válasz lép fel, úgy érzi, őt nem szeretik,   ezért vigasztalásképpen eszik.

A homeopátiás kezelés változatai
Számos homeopátiás gyógyszer jellemzője magában foglalja a polifágiát, ami felelős lehet a túlsúlyért, vagy éppen ellenkezőleg, kísérheti a soványságot.
E gyógyszerek felírásával nem feltétlenül kell a táplálkozási szokásokat minőségileg megváltoztatni, gyakran csak a mennyiséget kell szabályozni.

A homeopátiás szereket naponta egyszer, kétszer kell adagolni, 9-15 CH potenciában, a hasonlóság mértéke szerint.

Polifágia és elhízás
Antimonium crudum
Ez a gyógyszer minden korosztálynál alkalmazható. A csecsemő sokat eszik, falánk, emésztési zavarai vannak: post-pandriális hasgörcs, böfögés, hányás, felfúvódás. Gyermek- és serdülőkorban a polifágia a felelős a jelentős súlygyarapodásért. Csecsemő- és gyerekkorban arrogáns, ingerlékeny, mogorva viselkedés a jellemző. Az idősebbek is zsémbesek, ingerlékenyek, főleg, ha szemükre vetik az evést. Más klinikai tünet is jelentkezik, legtöbbször emésztési- vagy bőrprobléma (fissura képződés, hiperkeratózisos dermatózis)

Graphites
a gyermek elhízott, erőtlen, arca sápadt, vérszegény. Étvágya averziót mutat különösen az édességekre és a halételekre. Félénkség, székrekedés és bőrproblémák a jellemzőek.

Calcarea carbonica
Már a csecsemő kövér, nagy a hasa és a feje, arca pufók. A ?szép baba? típus is ide tartozhat, aki szépen nő és barátságos mindenkihez. Gyerekkorban és serdülőkorban az elhízás egyértelmű tendenciát utat, a magasság a normál érték alatt van.

Sulfur
A gyermek étvágya változó. Lehet nagyevő, de kisétvágyú is, ám délelőtt 11 óra körül nagyon éhes lesz, és gyengének érzi magát. A gyerek kerekded, kövér és izmos, jól táplált benyomást kelt. Jól érzi magát a bőrében, optimista, vidám, barátságos és kevésbé szorongó. Nyálka-és bőrbetegségekre, valamint allergiára fogékony.

Thuya
Ez a gyógyszer a jól táplálkozó, testes, jó húsban levő gyerekek, serdülők számára ajánlott, akiknél az elhízás csak a törzset érinti, a végtagokat nem.

Capsicum anuum
A gyermek minden kínálkozó lehetőségnél erős kényszert érez az evésre. Főleg a pikáns, fűszeres ételek iránt, amelyekből következik az elhízási hajlam. A problémák súlyosbodnak elköltözéskor, vagy utazáskor.

Polifágia és soványság

Abrotanum
Ez a gyógyszer olyan újszülötteknek ajánlott, akik nehezen nyerik vissza születési súlyukat, kiknek a súlygörbéje nem indul be, de ugyanúgy alkalmazható csecsemőknél és gyerekeknél, ha súlygörbéjük összeomlik vagy stagnál.
Különösen ajánlott lesoványodás (főleg a test alsó részén) esetén, amelynek következménye- a farkaséhség ellenére- hányás, hasmenés.

Natrium muriaticum
A soványság, főleg a test felső-különösen a nyaki-részen ellentétben áll a szolid étvággyal és a heves szomjúságérzettel. Itt a soványságnak több oka van: lehet az alkatból adódó, dehidrációval járó forma, lehet pszichés oka, vagy jelentkezhet hosszú tengerparti tartózkodás idején. Az éhség abnormális só, sózott ételek utáni vággyal párosul. A gyermek szomorú, levert, bátortalan, hajlik az elkeseredésre, könnyen elsírja magát, változó a hangulata. Ingerlékeny, túlérzékeny, türelmetlen az ellentmondással szemben és kedvetlen. Fáradékony, kiegyensúlyozatlan, nehezen tud koncentrálni. E tüneteken kívül fogékony az allergiás-, emésztéses- (obstipál) és bőrbántalmakra. (herpesz, akne, ekcéma, csalánkiütés)

Psorimun
A gyermek étvágya jó, sőt túl nagy, éjszakai falánksággal jár. A szomjúság intenzív, a soványság héha igen jelentős, fontos tényező.

Arsenicum jodatum
A gyermek étvágya kiváló ,ennek ellenére sovány marad. F.O.G.-, allergiás-, bőrbántalmak jellemzik.

Sulfur jodatum
Az étvágya változó, hol falánk, hol alig eszik, délelőtt 11 óra körül gyakran rosszullét lép fel. A viselkedése szintén változó: lehet energikus vagy leterhelt, kapkodó, türelmetlen, legyengült, fáradékony, vagy folyamatosan fáradt. E gyógyszer patológiai célpontja a F.O.G. bántalmak, allergiák, dermatózisok, acetoson hányások.

Jodum
Az étvágya fékezhetetlen, a gyermek bulímiás, az étkezés ténye felszabadítja a fáradékonyság, idegesség alól. Mindemellett sovány kinézetű. A gyermek viselkedése nyugtalan, mozgékony, hiperkinetikus. Sosem nyugodt, midig le kell foglalni. Kisebb erőfeszítésre is kifárad, ami bőséges izzadással jár. Intoleráns a meleggel szemben, folytos a hűvöset keresi.

Phosphorus
Telhetetlen étvágy, éjszakai, vagy röviddel az étkezés utáni evési vággyal.
Abnormális érdeklődés a só, a sózott-, vagy fűszeres ételek iránt.
A hideg vizet nagyon kívánja (kóros esetben a vizet kihányja, mihelyt a gyomorban felmelegedett).

Cina
A gyermek étvágya állandó és kielégíthetetlen étkezések után is. A viselkedés Cinára jellemző problémái jelentkeznek: rosszkedvű, gyanakvó, nem szereti, ha közelednek hozzá, ha megérintik.

Silicea
A gyermek étvágya változó: néha telhetetlen, feltűnő az édesség utáni vágy, máskor anorexikus. Krónikus, gennyes patológiák jellemzik.
Calcarea phosphorica
A gyermek jó étvágyú, folyamatosan enni kér, de étvágya szelektív, preferálja a sózott, pikáns ételeket (főleg a füstölt, fűszerezett felvágottakat).

Argemtum nitricum
Az étvágy jó, sőt falánk. A gyermek túl sovány, túl gyorsan eszik, és főként édességet kíván.

Reakciós polifágiák

Anacardium orientale
Ez a gyógyszer idősebb gyermekeknél, és serdülő-, ifjúkorban ajánlott. Ezek a gyermekek falánkak, gyorsan, bőségesen esznek és ez a szélsőséges étvágy, és falási szenvedély együtt megkönnyebbült érzéshez vezet. Az elért javulás a diszpeptikus zavarokra, az idegi problémákra, fejfájásokra vonatkozik. A betegség tünetei később, az éhségérzettel lépnek fel. Ifjúkorban az intenzív, mértéktelen szellemi munka következtében fáradtság, memóriazavarok, fejfájások jelentkeznek.

Ignatia amara
Olyan serdülőknek ajánlott e gyógyszer, akik idegességből, vagy vizsgadrukk esetén folyamatosan nassolnak.

Pulsatilla
A gyermek étvágya változó, mértéktelenné, bulímiássá is válhat, így sodródik az adipositas felé, az étkezési szokások megváltozásával. Oka: a gyermek szülői befolyás alatt áll, folyamatosan fél az elutasítástól, fél attól, hogy rosszat tesz a szülő ellenében.

Kalium phosphoricum
Az étvágy erős, közvetlenül az étkezés után is fellép. Az éhséget a gyomor ürességének az érzése is kíséri, mely csak evésre enyhül.
Ez a gyógyszer az intenzív szellemi munka következtében, fizikailag kimerülő, levertté váló felnőttek részére is ajánlott.
Részletek a homeopathie pediatrigue/Psychopathologie című könyvből
Szerk: Jacques-Edouard Poncet

Házi kedvenceinket is gyógyíthatjuk homeopátiával

hazi_kedvenceinket_is_gyogyithatjuk_1Tudta, hogy a hortobágyi halastavak halállományát a tóba öntött homeopátiás szerekkel kezelik? Bizony, a legkülönfélébb állatfajoknál is sikeresen alkalmazzák a szelíd gyógymódot. Pedig itt aztán tényleg nem lehet azt kitalálni, hogy ?persze, mert elhitték, és ettől úgyis jobban lettek?! Fájdalomcsillapításra, bőrpanaszokra, sebgyógyulás meggyorsítására vagy épp allergia esetén egyaránt hatékonyak a kis golyócskák. Adhatjuk kutyának, cicának, de akár kedvenc hörcsögünknek is…
Napról napra növekszik azon állatorvosok száma, akik homeopátiásan is kezelik a házi kedvenceket. Ők egy szelídebb, természetesebb módon szeretnék meggyógyítani betegeiket. Teszik ezt azért, mert megtapasztalták e gyógymód előnyeit ? és sok esetben a hagyományos kezelések sikertelenségeit is. Szeretnék helyettesíteni az antibiotikumokat, hormonokat és más szintetikus gyógyszereket, ezek mellékhatásait elkerülni.

II. Erzsébet lovait is így gyógyítják

A hagyományos gyógyítástól eltérően ? főleg a krónikus eseteknél ? figyelembe veszik az állatoknak nemcsak a testi, hanem a lelki, szellemi tüneteit is. A homeopátiás állatorvos azt a gyógymódot választja (hagyományos vagy homeopátiás), amelyet az adott betegnél a legmegfelelőbbnek ítél, sokszor ötvözi a kettőt.
Az Európa Tanács egyik rendelete szerint a beteg és sérült haszonállatok kezelésében előnyben kell részesíteni a homeopátiás és a gyógynövénykészítményeket! Ma már több biogazdaság működik, ahol az állatokat e módon gyógyítják, vagy használják megelőzésre ezt a módszert.
Sok országban az állatorvosok évtizedek óta alkalmazzák a szelíd gyógymódot, Németország, Franciaország és az Egyesült Államok élen jár a kezelésben, Angliában pedig még a királynő lovait is e módszerrel gyógyítják!

Sokat segíthet a gazdi, ha jó megfigyelő

Miként az embereknél, az állatoknál is lényeges az alkati kezelés. Ez náluk is az egész szervezetet gyógyítja, e nélkül maradandó gyógyulást makacs esetekben nem várhatunk. Ilyenkor a homeopátiás állatorvos egy hosszabb beszélgetést folytat a gazdával, miközben megfigyeli annak viselkedését és megvizsgálja az állatot. Csak olyan esetben használható ez a módszer, amikor a gazda jó megfigyelő! A homeopátiás orvos akkor tud megfelelő szert választani, ha ebben a gazdi együttműködik, mindent elmond, ami összefüggésben áll a betegséggel, hiszen az állatok viselkedését, szokásait ő ismeri igazán. A testi, viselkedésbeli eltérések fontos útmutatók az orvosnak.

Csökkenthető a fájdalom, gyorsabb lehet a gyógyulás
Homeopátiás kezelés akut és régóta fennálló (krónikus) panaszoknál is alkalmazható. Természetesen előfordul, hogy nem szabad a hagyományos kezeléstől eltérni ? például egy csonttörést adott esetben meg kell operálni, de a homeopátiás kalciumsókkal gyorsítható a gyógyulás, Symphytummal, Arnicával enyhíthető a fájdalom. Az állatok körében is egyre gyakrabban találkozunk allergiás megbetegedésekkel. Hagyományosan ezeket a leggyakrabban szteroidokkal kezelik, amely gyógyszereknek sok mellékhatása jelentkezhet. Háziporatka-allergiánál a Blatta orientalis, a Hausstaubmilbe, a Histaminum kitűnően működik. Csökkenthetjük a viszketést, vakaródzást is Histaminum vagy az Apis mellifica golyócskák adásával. Krónikus betegségekben méregtelenítő kúrákat is érdemes beiktatni a javulás érdekében. Erre kiváló a Lycopodium, a Berberis vagy a Sulfur alacsony potenciáinak adagolása. Sajnos, az a legyengült állat, aki évek óta szteroidot, antibiotikumot szed, hosszabb idő múlva vagy kevésbé látványosan fog csak javulást mutatni, hiszen szervezete már csak lassabban tud reagálni ezekre a ?szelíd? szerekre. Viselkedési problémáknál, agresszivitásnál, félelemnél, vagy epilepsziánál, különböző allergiáknál, bőrbetegségeknél, emésztőrendszeri, idegrendszeri zavaroknál is javasolt homeopátiás kezelést folytatni.
Minden esetben egyedileg kell a kezelést megválasztani, mindig konzultáljunk az állatorvossal!

Dr. Bartakovics Katalin
1148, Budapest, Vezér u. 132.

7 tipp, hogy kivédjük a védőoltások mellékhatásait

hogyan_vedjuk_ki_a_vedooltasokVédőoltásokat már csecsemőkortól kapunk, s épp a A/H1N1 vírus kapcsán újra felmerült, hogy életünkben bármikor szükség lehet rájuk. De arra már semmi szükségünk, hogy az esetleges kellemetlen mellékhatások is jelentkezzenek. Jó tudni, hogy homeopátiás szerekkel megelőzhetjük, illetve ha mégis kialakultak, könnyen megszüntethetjük a panaszokat!

A védőoltás az aktív vagy passzív szerzett immunitás kialakításának eszköze. Aktív védőoltás adásakor az élő, gyengített, vagy elölt baktérium, illetve vírus bevitele a szervezetet ellenanyag-termelésre serkenti. Az immunitás néhány hét alatt alakul ki, és az adott fertőzéssel szemben hosszabb ideig védelmet jelent. A passzív immunizálás kész ellenanyag bevitelét jelenti, ez a védelem azonnal jelentkezik, de csupán a bevitt ellenanyag lebomlásáig áll fönn.
A védőoltások a hatóanyagon kívül az előállítási technológiától függően állati fehérjéket, tartósítószereket, adalékanyagokat is tartalmaznak. A mellékhatások jelentős részéért ezek felelősek!

Mire számíthatunk?
Az oltás helyén kisebb-nagyobb, esetleg fájdalmas bőrpír alakulhat ki, néhány napig levertség, étvágytalanság, hőemelkedés, láz jelentkezhet. Ez az oltási reakció természetes kísérő jelenség, az immunológiai folyamat része.
Az úgynevezett oltási betegség az adott fertőző betegség ? többnyire az igazi betegségnél enyhébb ? tüneteinek kialakulást jelenti. Az oltási szövődmény korai megjelenése többnyire akut allergiás reakció, késői formái idegrendszeri, krónikus allergiás betegségek lehetnek.

Mit tehetünk?
1. Az oltási duzzanat, fájdalom kivédhető, enyhíthető az oltás előtti este és az aznap reggel adott Arnicával.

2. A szúrás okozta fájdalom csökkentésére a Ledum palustre golyócskából az oltás reggelén kaphat a gyermek (vagy szükség esetén a felnőtt).

3. A már kialakult duzzanatot hideg vizes borogatással, Halicar, Alsol, vagy körömvirág kenőccsel, illetve Apis mellifica homeopátiás szer adásával kezelhetjük.

4. Az oltás előtti félelem, szorongás tünetektől függően enyhíthető.

* pánikreakciók esetén: Aconitum
* ha reszketés, gyengeség jellemző ilyenkor: Gelsemium
* ha valaki semmilyen fájdalmat nem tűr: Chamomilla

A szereket oltás előtti este és az oltás napján adjuk.

5. A leggyakoribb oltási reakció a láz. Csillapítására típusától, magasságától függően

* Aconitum
* Belladonna
* Gelsemium
* Ferrum phosphoricum javasolt.

6. A szövődmények kialakulásának esélyét csökkenti az oltás úgynevezett kivezetése. Alkalmazása orvos feladata! Eszközei:

* Thuja
* Oltási nozóda adása az oltást követően. (Nozóda: a homeopátia szabályai szerint előállított gyógyszer, amely az eredeti oltóanyagból készül.)
* Oltás előtt alkati szer. Adása az optimális immunológiai állapot kialakulását segíti, az oltási szövődmények jelentkezését meggátolhatja.

7. Oltási betegség az adott fertőző betegség szereivel kezelhető. Kialakulása esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz! Amennyiben oltási szövődmény alakul ki, annak kezelése is orvosi feladat.

 

Dr. Fornai Katalin
Gyermekgyógyász, bőrgyógyász, homeopátiás orvos
katalin.fornai@gmail.com

A hasmenés- hányás homeopátiás kezelése

hasmenesLeggyakrabban az akut gastroenteritis klinikai jellemzője a hasmenés – hányás együttes előfordulása. A hasmenés többnyire a bél passzázs felgyorsulása és a bél nyálkahártya hiperszekréciója miatt kialakuló kórosan magas víz-tartalmú béltartalom révén alakul ki. A hányás a gyomortartalom visszalökődése az antiperisztaltikus összehúzódások révén.
E kóros mechanizmusok az emésztőrendszer nyálkahártya érintettségének következményei.

A kiváltó okokat mindig tisztázni kell, mert a terápia egy része függ az etiológiától. Azonban hányás, hasmenés kapcsán mindig fontos teendő az elvesztett folyadék- és ásványi anyag tartalmat pótolni, a homeopátiás kezelés e mellett kell hogy történjen!
Többféle kiváltó okot ismerünk:
Az ételmérgezés okozta fertőzéseket, a szezonális emésztési zavarokat, fertőző betegségeket például: influenza, otitis media, kolera, stb., stressz kiváltotta panaszokat, valamint a gyulladásos háttér nélkül kialakuló irritabilis colon szindróma is járhat hasmenéssel. Más a lefolyása a tüneteknek és más lehet a kezelés is csecsemőkorban fertőzések esetén, illetve fogzás kiváltotta tünetek esetén.

Nézzük, milyen homeopátiás szerek jönnek szóba a kezeléskor?

1.
A különböző ételek okozta fertőzések igen gyakran nyáron fordulnak elő.
A meleg időjárás miatt könnyen romlanak az ételek, köztudottan jobban oda kell figyelni a tojással főzött ételekre. Nem kellő hőfokon, vagy ideig történt főzés, vagy rossz tárolás miatt gyakran pl. Staphylococcus fertőzés alakul ki, mely járhat olyan heves tünetekkel is, hogy kórházi kezelésre is szükség lehet.

Az ARSENICUM ALBUM 9 CH nagy ellenszere a romlott ételek, főleg a romlott víz, – hal, – hús, szennyezett kagylófélék mérgezésének. Jellemzője, hogy égő hasi fájdalmai vannak a betegnek, mely helyi melegitésre javul. A hasmenés sötét szinű, feketés, émelyitő, rossz szagú, a végbelet felmarhatja. A beteget a kisebb mértékű hasmenés is erősen legyengiti, hányás- hányinger is felléphet, erős szomjúságérzet mellett. A panaszok gyakran hajnalban 1 és 3 óra között súlyosbodnak. Akár óránként lehet 1×5 szemet adni, vagy naponta 3×5 szemet, de lehet adagolni minden székürítés után.

Gyümölcsök túlzott mennyiségben történő fogyasztásakor, illetve tej abúzusakor fellépő, görcs nélkül jelentkező hasmenésre a CHINA RUBRA 9 CH alkalmazható, naponta 2-3 x5 szem. Csecsemőkori glutén intolerancia okozta diaré esetén is ez a szer javallt. Ilyenkor az egész has erősen felpuffad, dobozos a kopogtatási hangja mindenhol, a has nyomásra- érintésre fájdalmas, de a hasmenés nem jár görcsökkel, viszont ájulás érzet kerülgetheti a beteget. Alacsony lesz a vérnyomás, az ételeknek keserű lesz az ízük.

Zöld gyümölcs túlzott fogyasztásakor fellépő hasmenésnél RHEUM OFFICINÁLÉT 9 CH– ban kell adni, a hasmenés ritmusa szerint. Köldök körüli görcsök jellemezhetik, savanyú szagú, barna, puha széklettel.

Tej intolerancia esetén a MAGNESIUM CARBONICUM 9 CH javasolható, a székürítések ritmusában. E csecsemőknek, kisgyermekeknek gyakran az egész teste savanykás szagú, rosszul tűrik a tejet. A hasmenés zöld, habos, békaikraszerű, savanyú szagú.

Túlzásba vitt nyers zöldség, vagy gyümölcs fogyasztásakor fellépő bőséges, görcs nélküli diarénál gondoljunk a PHOSPHORICUM ACIDUMRA 9 CH, naponta 3x.

2.
Virusos, vagy egyéb fertőző betegségek is kiválthatják a fenti tüneteket
Ha láz nem lép fel a hasmenés mellett, akkor leggyakrabban a PODOPHYLLUM 9 CH segít, minden székelés alkalmával kell adni. A hasmenés bőséges, vizes jellegű, sugárban ürül. Görcsök, gyomorkorgás előzi meg a székürítést. Jellemző, hogy reggel, vagy délelőtt lép fel a hasmenés, a fájdalom helyi melegre és hason fekvésre javul.
ALOE SOCOTRINÁRA 9 CH akkor kell gondolni, ha a hasmenés bőséges, gé- nyákos állagú, igen jelentős bélgázképződés kiséri. Gyenge a végbél záróizom, igy sokszor a szelek távozásakor kis mennyiségű széklet távozik. Minden székelés után adható.

A hasi görcsöket COLOCYNTHIS– szel 9 CH enyhíthetjük. A görcs javul, ha a beteg kétrét görnyed, a kezével melegíti, nyomja a hasát. A görcs intenzív, hirtelen lép fel és hirtelen múlik. A tenezmust kiválthatja düh, harag, gyerekeknél szidás is. A szer lateralitás szempontjából bal oldali. A sártök egyik alkotórésze a magnesium phosphoricum.

Hasonló hatású szer a MAGNESIUM PHOSPHORICUM 9 CH is, azzal a különbséggel, hogy etiológiájában nem szerepel a harag, és inkább jobb oldali szer.
Ha a heves hasi görcsök mellett a lábikra is görcsöl, gondolni kell a CUPRUM METALLICUM 9 CH jó hatására. Kísérheti a tüneteket gyomorgörcs, hányás is, a hányinger csökken pár korty hideg víz ivásakor.

Ha láz is kíséri a tüneteket, gyulladáscsökkentő szereket is kell választani.

Szóba jön az ACONITUM 9- 15 CH, ha erős lehűlést követően, pl, a gyerek sokáig pancsolt a hűvös vizben, zöldes hasmenés lép fel, gyorsan kialakuló lázzal, erős szomjúsággal.
DULCAMARA- t adhatunk 9 CH – ban, ha nedves időben bekövetkező meghűlés váltja ki a hasmenést. Gyomorkorgás, köldök körüli fájdalom, szelek távozása jellemzi, dysenteria szerű széklettel jár.

MERCURIUS SOLUBILIS 9 CH adható, ha a széklet zöldes, néha véres, az állapot éjjel súlyosbodik, erős hasi görcsök jelentkeznek. A lehelet fémes izű, a nyelv petyhüdt, lepedékes, szélein a fogbenyomatot megtartja, fokozott a nyáltermelés.

3.
Csecsemőknél a fogzást kísérheti hasmenéses- hányásos tünetegyüttes.

Leggyakrabban alkalmazott szer a CHAMOMILLA 9- 15- 30 CH. Ilyenkor a széklet spenótra emlékeztet, az egyébként nyugodt csecsemő szeszélyessé, nyűgössé válik, és dühkitörései lesznek. Subfebrilitás, láz is kialakulhat, az arc egyik fele piros és meleg tapintatú, a másik oldal sápadt és hideg.
Gondoljunk a RHEUM OFFICINALÉRA 9 CH / rebarbara gyökér /, ha a fogzás idején a csecsemő rossz kedvű, nyugtalan, izzad a feje, savanykás szagú a teste.
Ha a fogáttörés kapcsán láz és fokozott nyáltermelés lép fel, az előbb emlitett MERCURIUS SOLUBILIST adjuk a gyermeknek.

4.
Szót kell ejteni stressz, erős emociók által kiváltott motorikus diarékról.

Kivizsgálva a beteget kizárható ilyenkor a a szervi gyulladásos, vagy irritabilis háttér, / nincs tumor, polip, diverticulosis, parazitózis, pancreas, vagy bélbetegség, a beteg nem szed tartósan hashajtót, antibiotikumot, stb./
GELSEMIUM: 15 CH , ha a lámpaláz, stressz előtt lép fel a diaré, kapcsolódhat hozzá látás elhomályosulás, emlékezet kihagyás, ?rogyadozó térd ? érzete.
ARGENTUM NITRICUM: 15 CH drukk, stressz előtti hasmenés, kisérheti gyomorégés, böfögés, hasi puffadás. A beteg fél attól, hogy elkésik, vagy a munkáját nem tudja időre befejezni.
PHOSPHORICUM ACIDUM: 9 – 15 CH a hasmenés túlzott szellemi munka után, vagy érzelmi sokkot követő fáradtság, kimerültség következtében lép fel.

Dr. Zarándi Ildikó
belgyógyász-homeopátiás orvos